UAKTUALNIĆ/ROZBUDOWAĆ

Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu istnieje od roku 1952. Powstała na bazie księgozbioru dawnej Biblioteki Wydziału Lekarskiego, utworzonej w 1947 r. Zajmowała powierzchnię 456 m2, dla czytelników było przygotowanych 60 miejsc. Do 1984 r. Biblioteka Główna zlokalizowana była na jednej kondygnacji budynku przy ul. Sierocej 10, od 1985 r. prowadziła działalność we własnym obiekcie przy ul. Parkowej 2. W zaadaptowanym, historycznym budynku Biblioteka działała na powierzchni 1400m2, a dzięki dofinansowaniu z programu LIBRARIUS i kolejnym etapom rozbudowy zwiększyła swoją przestrzeń o dodatkowe 300m2. W 1989 roku rozpoczęto komputeryzację obiektu od wprowadzenia elektronicznych źródeł informacji w postaci bazy Medline (wydawanej na CD-ROM), na jednym stanowisku komputerowym. W 1992 roku powstała w Bibliotece sieć lokalna, a od 1994 roku wprowadzono system Sowa do opracowania zbiorów bibliotecznych. Od 1995 roku obiekt wyposażono w łącza światłowodowe. Rok 1996 był początkiem obecności Biblioteki w internecie, udostępniono pierwszą – wśród bibliotek medycznych w Polsce – witrynę internetową. W latach 1997-1998 dokonano konwersji zbiorów z systemu Sowa do zintegrowanego systemu Horizon.
W 2010 r. Biblioteka Główna przeprowadziła się do nowego gmachu Centrum Naukowej Informacji Medycznej przy ul. Przybyszewskiego 37a. W nowoczesnym budynku, specjalnie zaprojektowanym na potrzeby Biblioteki, udostępniono czytelnikom i pracownikom powierzchnię 7244m2. Obiekt zajmuje trzy kondygnacje i zrewolucjonizował dotychczasowe postrzeganie i funkcje biblioteki. Oprócz standardowych obiektów jak czytelnie i wypożyczalnia, udostępniono użytkownikom sale pracy zbiorowej, kabiny pracy indywidualnej, nowoczesną salę wykładową. Wprowadzono także system elektronicznego zabezpieczenia zbiorów.

Sieć biblioteczną w r. 1952 tworzyła Biblioteka Główna i 42 biblioteki zakładowe. W latach 1971-1974 nastąpiły zmiany organizacyjne sieci bibliotecznej. Powstało wówczas 10 bibliotek filialnych. Były to placówki utworzone na bazie kilku bibliotek zakładowych i klinicznych. Poza filiami do 1979 r. istniało 21 bibliotek zakładowych. W kolejnych latach nastąpiła dalsza reorganizacja sieci bibliotecznej. Większość bibliotek filialnych przekształcono w biblioteki instytutowe, utworzono także biblioteki wydziałowe: Wydziału Farmacji i Wydziału Nauk o Zdrowiu. Pozostały dwie filie, zlokalizowane w Szpitalu Klinicznym przy ul. Długiej – Filia nr 1 oraz w Szpitalu Klinicznym przy ul. Przybyszewskiego – Filia nr 2 – zlikwidowana w 2013.

Dyrektorzy Biblioteki Głównej:

Jan Waliński
(Dyrektor w latach: 1952-1977)

Bolesław Howorka
(Dyrektor w latach:1977-1998)

Aniela Piotrowicz
(Dyrektor w latach: 1998-2014)

Roma Hajduk
(p.o. Dyrektora w latach: 2014-2020)

Magdalena Kotlarek-Naskręt
(Dyrektor w latach: 2020 – obecnie)