Przejdź do treści
Logo Bibliotek - Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

Informujemy, ze zgodnie z prawami autorskimi i umowami licencyjnymi zabronione jest drukowanie i kopiowanie całych numerów czasopism, książek czy systematyczne pobieranie dużych pakietów materiałów z baz danych.

Dostęp ograniczony

– bazy dostępne w sieci UM oraz z komputerów osobistych poprzez dostęp zdalny

– bazy w wolnym dostępie

Bazy danych – najczęściej przeszukiwane przez użytkowników Biblioteki Głównej UMP

Nazwa bazy Logotyp Określenie typu bazy Dostęp
Sprawdź szczegóły Academic Search Ultimate

Academic Search Complete jest zaprojektowaną specjalnie dla instytucji akademickich multidyscyplinarną, pełnotekstową bazą danych zawierającą ponad 8 500 czasopism pełnotekstowych, z czego 7 300 stanowią pozycje recenzowane naukowo.

Oprócz pełnych tekstów baza zawiera także indeksy i abstrakty z ponad 12 500 czasopism i przeszło 13 200 innych publikacji, w tym monografie, raporty, materiały konferencyjne itp.

Baza oferuje krytyczne informacje z wielu źródeł, unikatowych dla tej ogromnej kolekcji.

Zawartość bazy sięga roku 1887 r., a większość pełnotekstowych tytułów jest dostępna w natywnym (możliwym do przeszukania) formacie PDF.

Dla ponad 1400 czasopism dostępne są cytowania.

bibliograficzna Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Access Medicine

AccessMedicine jest interaktywną platformą zaprojektowaną w celu realizacji kompleksowego programu nauczania na uczelniach medycznych oraz wspierania studentów, stażystów, asystentów i pielęgniarek w ich codziennych czynnościach klinicznych.
AccessMedicine to zarówno zasób wiedzy jak i narzędzie diagnostyczne. Zawiera testy do samooceny, materiały dydaktyczne, filmy instruktażowe, a także kompleksową bibliotekę podręczników, w tym między innymi:

  • Harrisons Online
  • The Color Atlas of Family Medicine
  • CURRENT Medical Diagnosis & Treatment
  • Fitzpatricks Dermatology in General Medicine
  • Hursts The Heart
  • LANGE Basic & Clinical Science Library
  • Principles and Practice of Hospital Medicine
  • Schwartzs Principles of Surgery
  • Tintinallis Emergency Medicine
  • Williams Obstetrics.
pełnotekstowa Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Arianta

Arianta – baza zawiera informacje oraz linki do ponad 3000 tytułów polskich czasopism elektronicznych. Są to zarówno czasopisma z nieograniczonym dostępem do pełnych tekstów, jak również czasopisma, które udostępniają na swych stronach WWW spisy treści lub/i abstrakty. Bazę tworzą pracownicy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

BioMed Central
Sprawdź szczegóły ChemSpider

Baza open-access wydawana przez Royal Society of Chemistry, wiodącego światowego wydawcę materiałów z zakresu chemii. Baza zawiera dane z ponad setki publikacji na temat właściwości i powiązanych informacji dla ponad 20 milionów struktur chemicznych.

CINAHL Ultimate
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Clinical Trials

Zapewnia łatwy dostęp do informacji na temat prowadzonych w szerokim zakresie badań klinicznych realizowanych przez instytucje na całym świecie. Baza jest opracowywana przez National Library of Medicine przy National Institutes of Health USA. Informacje o badaniach są przygotowywane i uaktualniane bezpośrednio przez instytucje prowadzące badania.

Sprawdź szczegóły Cochrane Library

Cochrane Library tworzą następujące bazy:

  • The Cochrane Database of Systematic Reviews największa i najważniejsza część Cochrane Library, obejmuje prace w postaci systematycznych przeglądów i protokołów, dotyczących skuteczności działań leczniczych, profilaktycznych i rehabilitacyjnych w ramach ochrony zdrowia. Przeglądy systematyczne z Cochrane Systematic Reviews rejestrowane są w bazie Medline (PubMed).
  • The Database of Abstracts of Reviews of Effectiveness (Baza DARE) uzupełnia Cochrane Systematic Reviews jest unikalną bazą zawierającą streszczenia ocenionych pod względem jakości przeglądów.zawierająca ustrukturyzowane abstrakty przeglądów systematycznych wzbogaconych o komentarze ekspertów.
  • The Cochrane Central Register of Controlled Trials (Rejestr Cochrane) zawierający informacje o badaniach z grupą kontrolną odbywających się na całym świecie.
  • The Cochrane Database of Methodology Reviews – zawierająca protokoły i przeglądy systematyczne dotyczące metodologii badań.
  • The Cochrane Methodology Register – zawierająca artykuły na temat metod syntezy wyników badań.
  • NHS Economic Evaluation Database – zawierająca skróty analiz ekonomicznych, które zostały poddane krytycznej analizie.

W Cochrane Library ułożoną alfabetycznie zawartość każdej bazy można przeglądać osobno. Bazę przeglądów Cochrane można ponadto przeglądać wg: tematów, poszczególnych grup tematycznych, przeglądów nowych w danym wydaniu, przeglądów uaktualnionych w danym wydaniu. Cochrane Library można również przeszukiwać używając słów kluczowych pojedynczo lub łącząc je spójnikami AND, OR lub NOT. Dane zawarte w Bibliotece są aktualizowane 4 razy w roku.

Dostęp ograniczony
Complete Anatomy NOWA BAZA! - W OFERCIE BG UMP OD 2024 r.
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Dentistry&Oral Sciences Source

Dentistry & Oral Sciences Source zapewnia stomatologom praktykom i pracownikom naukowym doskonałe żródło literatury w zakresie stomatologii. Ta innowacyjna baza zawiera indeksy i abstrakty „od okładki do okładki” setek czasopism i kilkudziesięciu monografii. Obejmuje indeksowanie wszystkich czasopism z zakresu stomatologii i higieny jamy ustnej powszechnie prenumerowanych przez uczelnie stomatologiczne i instytuty medyczne. Dentistry & Oral Sciences Source zawiera również wyjątkową kolekcję wiodących czasopism pełnotekstowych, jak również kilkadziesiąt pełnotekstowych monografii. Kolekcja obejmuje ponad 210 czasopism z pełnym tekstem, w tym wiele kluczowych tytułów w tej dyscyplinie. W ramach inicjatywy tworzenia archiwów firma EBSCO włączyła do bazy indeksy, abstrakty i pełne teksty wielu publikacji za ubiegłe dziesięciolecia. Przeszukiwalna bibliografia załącznikowa jest zawarta w 120 czasopismach wraz z odnośnikami do pełnych tekstów wielu oryginalnych prac.

Dostęp ograniczony
EBSCO: zbiorczy wykaz baz
Dostęp ograniczony
Embase
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Health Source - Consumer Edition

Baza została opracowana z myślą o pacjentach – osobach, do których kierowana jest szeroko pojęta opieka zdrowotna. Bogata kolekcja materiałów informacyjnych to prawie 80 pełnotekstowych czasopism dotyczących zdrowia takich jak m.in. American Fitness, Better Nutrition, Harvard Health Letter, Men’s Health. W bazie znajdują się także pełnotekstowe broszury i informatory nt. medycyny ogólnej, medycyny sportowej, żywienia, zdrowia rodzinnego, zdrowia dziecka, starzenia się, problemów zdrowotnych jak AIDS, rak, cukrzyca, uzależnienia od alkoholu, narkotyków i wiele innych.
Ponadto można tu znaleźć niemalże 130 pełnotekstowych pozycji książkowych, w tym opublikowanych przez People’s Medical Society. W bazie znajdują się również raporty tzw. Clinical Rerefence Systems reports (w języku angielskim i hiszpańskim) oraz słownik Merriam-Webster’s Medical Desk Dictionary.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Health Source: Nursing/Academic Edition

Baza zawiera około 550 pełnotekstowych czasopism naukowych z wielu dyscyplin medycznych. Health Source: Nursing/Academic Edition udostępnia także przewodnik Lexi-PAL Drug Guide, zawierający 1 300 arkuszy edukacyjnych dla pacjentów na temat leków.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Journal Citation Reports

Interdyscyplinarna baza bibliometryczna publikowana corocznie przez Thomson Reuters służy do merytorycznej oceny czasopism naukowych. Jest dostępna na platformie ISI Web of Knowledge w dwóch wydaniach:

  • JCR Science Edition (2006-2014) – nauki przyrodniczo-techniczne
  • JCR Social Sciences Edition (2006-2014) – nauki społeczne

W bazie JCR przy każdym tytule czasopisma podawana jest wartość wskaźnika wpływu Impact Factor, dzięki któremu można oceniać i porównywać czasopisma. IF – jest to liczba cytowań uzyskanych przez czasopismo w roku bieżącym dla artykułów opublikowanych w tym czasopiśmie w ciągu dwóch poprzednich lat, podzielona przez ogólną liczbę artykułów zamieszczonych w tym samym czasopiśmie w tych samych dwóch latach.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły MEDLINE (Ovid)

Baza opracowywana w National Library of Medicine w USA jest największą na świecie bibliograficzną bazą danych z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, stanowi podstawowe źródło naukowej informacji medycznej. Zawiera ponad 21 milionów rekordów bibliograficznych z ponad 5 tysięcy czasopism medycznych i biomedycznych wydawanych w USA i 80 innych krajach.
Medline dostępny jest w oprogramowaniach na następujących platformach: OvidSP, Web of Science, EbscoHOST oraz poprzez PubMed, który jest tworzony i administrowany bezpośrednio przez NLM. PubMed oferuje dodatkowo opisy bibliograficzne artykułów, które są w trakcie przygotowań do umieszczenia ich w Medline lub zostały nadesłane drogą elektroniczną przez wydawców. W bazie możliwe jest przejście od opisu bibliograficznego do pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie elektronicznym. Jest ona aktualizowana raz w tygodniu.
Medline jest bazą prenumerowaną, dostępną w ramach sieci komputerowej UM, dostęp do serwisu PubMed jest bezpłatny i możliwy z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły MEDLINE (Web of Science)

Baza opracowywana w National Library of Medicine w USA jest największą na świecie bibliograficzną bazą danych z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, stanowi podstawowe źródło naukowej informacji medycznej. Zawiera ponad 21 milionów rekordów bibliograficznych z ponad 5 tysięcy czasopism medycznych i biomedycznych wydawanych w USA i 80 innych krajach.
Medline dostępny jest w oprogramowaniach na następujących platformach: OvidSP, Web of Science, EbscoHOST oraz poprzez PubMed, który jest tworzony i administrowany bezpośrednio przez NLM. PubMed oferuje dodatkowo opisy bibliograficzne artykułów, które są w trakcie przygotowań do umieszczenia ich w Medline lub zostały nadesłane drogą elektroniczną przez wydawców. W bazie możliwe jest przejście od opisu bibliograficznego do pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie elektronicznym. Jest ona aktualizowana raz w tygodniu.
Medline jest bazą prenumerowaną, dostępną w ramach sieci komputerowej UM, dostęp do serwisu PubMed jest bezpłatny i możliwy z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły MEDLINE (EBSCO)

Baza opracowywana w National Library of Medicine w USA jest największą na świecie bibliograficzną bazą danych z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, stanowi podstawowe źródło naukowej informacji medycznej. Zawiera ponad 21 milionów rekordów bibliograficznych z ponad 5 tysięcy czasopism medycznych i biomedycznych wydawanych w USA i 80 innych krajach.
Medline dostępny jest w oprogramowaniach na następujących platformach: OvidSP, Web of Science, EbscoHOST oraz poprzez PubMed, który jest tworzony i administrowany bezpośrednio przez NLM. PubMed oferuje dodatkowo opisy bibliograficzne artykułów, które są w trakcie przygotowań do umieszczenia ich w Medline lub zostały nadesłane drogą elektroniczną przez wydawców. W bazie możliwe jest przejście od opisu bibliograficznego do pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie elektronicznym. Jest ona aktualizowana raz w tygodniu.
Medline jest bazą prenumerowaną, dostępną w ramach sieci komputerowej UM, dostęp do serwisu PubMed jest bezpłatny i możliwy z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Dostęp ograniczony
MEDLINE Ultimate
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Medtube

MEDtube – platforma edukacji medycznej video dla profesjonalistów, skierowana przede wszystkim do lekarzy, lekarzy-stomatologów, wykładowców uniwersytetów medycznych, farmaceutów, analityków medycznych, studentów medycyny, ratowników medycznych, pielęgniarek i innych osób zawodowo związanych z medycyną.
MEDtube to największa w Internecie biblioteka profesjonalnych filmów medycznych. Ponadto na platformie znaleźć można zdjęcia przypadków medycznych, animacje medyczne, transmisje live z operacji, wywiady, prezentacje i dokumenty dotyczące wszystkich specjalizacji medycznych. Materiały zamieszczane na platformie pochodzą od lekarzy, towarzystw i uczelni medycznych, jak również z własnej produkcji MEDtube. Każdy materiał jest moderowany, sprawdzany przed publikacją przez zespół lekarzy MEDtube.

Sprawdź szczegóły Polska Bibliografia Lekarska GBL (1979-)

Baza danych Polska Bibliografia Lekarska to jedna z największych bibliografii dziedzinowych w Polsce. Rejestruje ona polską literaturę naukową, kliniczną i fachową z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, organizacji ochrony zdrowia, a także popularną z zakresu oświaty zdrowotnej. Zarejestrowane dane pochodzą z ponad 1900 tytułów czasopism polskich i zagranicznych.
Baza tworzona jest w Dziale Bibliografii Medycznych Głównej Biblioteki Lekarskiej w Warszawie. Od 1979 r. prowadzona jest w sposób automatyczny i aktualizowana co 3 miesiące. Od 1991 r. do bazy wprowadzone są streszczenia dokumentów w języku polskim i angielskim.
Przeszukiwanie bazy może być prowadzone według różnych indeksów, np.: według hasła deskryptorowego, słów z tytułu i abstraktu, według tytułu czasopisma, roku wydania, autora itp.

Dostęp ograniczony
ProQuest - Health & Medicine Ebook Subscription
Dostęp ograniczony
ProQuest - Health & Medical Collection
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły PubMed

Baza opracowywana w National Library of Medicine w USA jest największą na świecie bibliograficzną bazą danych z dziedziny medycyny i nauk pokrewnych, stanowi podstawowe źródło naukowej informacji medycznej. Zawiera ponad 21 milionów rekordów bibliograficznych z ponad 5 tysięcy czasopism medycznych i biomedycznych wydawanych w USA i 80 innych krajach.
Medline dostępny jest w oprogramowaniach na następujących platformach: OvidSP, Web of Science, EbscoHOST oraz poprzez PubMed, który jest tworzony i administrowany bezpośrednio przez NLM. PubMed oferuje dodatkowo opisy bibliograficzne artykułów, które są w trakcie przygotowań do umieszczenia ich w Medline lub zostały nadesłane drogą elektroniczną przez wydawców. W bazie możliwe jest przejście od opisu bibliograficznego do pełnego tekstu artykułu w czasopiśmie elektronicznym. Jest ona aktualizowana raz w tygodniu.
Medline jest bazą prenumerowaną, dostępną w ramach sieci komputerowej UM, dostęp do serwisu PubMed jest bezpłatny i możliwy z dowolnego komputera podłączonego do Internetu.

Sprawdź szczegóły Reaxys
Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Scopus

Scopus to interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych oraz sztuki, zapewnia kompleksowy przegląd światowego piśmiennictwa naukowego.
Scopus obejmuje ponad 19 500 tytułów publikacji, w tym ponad 18 500 recenzowanych czasopism (z których ponad 1 800 jest dostępnych w systemie Open Access), ponad 400 publikacji handlowych, 300 serii książkowych, 250 sprawozdań konferencyjnych. Baza zawiera ponad 46 milionów rekordów bibliograficznych, z których 25 milionów posiada cytowania sięgające roku 1996, 25 milionów rekordów patentowych, oraz indeksuje naukowe strony www.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły UpToDate

Baza UpToDate to kompleksowe źródło oparte na evidence-based medicine, przygotowane w taki sposób, aby lekarz otrzymał zwięzłą, praktyczną odpowiedź na zadane pytania. Informacje zawarte w bazie uaktualniane są co 4 miesiące, jednakże jeśli pojawiają się istotne zmiany, tekst w bazie uaktualniany jest natychmiast. Teksty indeksowane w bazie są recenzowane.
Baza tworzona jest przy współpracy ok. 4000 wybitnych międzynarodowych specjalistów i zawiera ponad 8 500 klinicznych zagadnień przyporządkowanych do 17 specjalności medycznych.
UpToDate umożliwia:

  • dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu danej specjalności medycznej
  • pomaga podjąć decyzję dotyczącą diagnozy i leczenia, w tym również zawiera informacje o skuteczności, dawkowaniu oraz interakcji poszczególnych leków.

Logowanie do bazy UpToDate

Każdy użytkownik bazy UpToDate jest zobligowany do utworzenia indywidualnego profilu i zalogowania się przez swój login oraz hasło.
Dzięki logowaniu na konta indywidualne użytkowników, UpToDate pozwala:

  • uzyskać akredytację punktów CME dla każdego użytkownika (0,5 od każdego wyszukania w bazie)
  • pobrać aplikację UpToDate na maksymalnie dodatkowe 2 urządzenia: smartfony/tablety

Rejestracja będzie wymagana tylko raz po tym system jednokrotnego logowania automatycznie rozpozna zarejestrowanego użytkownika.

Dostęp ograniczony
Sprawdź szczegóły Web of Science

Web of Science to baza bibliograficzno-abstraktowa oraz bibliometryczna, zawierająca tzw. indeksy cytowań. Web of Science umożliwia dostęp do cytowań rejestrowanych w indeksach:

  • Science Citation Index Expanded (SCIE) – indeks cytowań artykułów z czasopism nauk przyrodniczo-technicznych od 1945 r.
  • Social Sciences Citation Index (SSCI) – indeks cytowań artykułów z czasopism nauk społecznych od 1956 r.
  • Art & Humanities Citation Index (AHCI) – indeks cytowań artykułów z czasopism nauk humanistycznych i sztuki od 1975 r.
  • Conference Proceedings Citation Index (CPCI) – indeks cytowań materiałów konferencyjnych z nauk przyrodniczo-technicznych od 1990 r.
  • Conference Proceedings Citation Index – Social Science & Humanities (CPCI-SSH) – indeks cytowań materiałów konferencyjnych z nauk społecznych i humanistycznych od 1990 r.

Indeksy cytowań zawierają abstrakty, podstawowe informacje bibliograficzne oraz informacje o cytowaniach z czasopism znajdujących się na liście Master Journal List (tzw. lista filadelfijska), która obejmuje około 16 500 czasopism.
Dokumenty wyszukane w bazie można porządkować (np. wg dziedzin, typów dokumentów, autorów, tytułów źródeł, roku opublikowania, tytułu konferencji, instytucji, języka, kraju) i sortować (wg: daty, liczby cytowań, relewantności (trafności), pierwszego autora, tytułu źródła, instytucji, tytułu konferencji).

Dostęp ograniczony

Bazy danych - opracowywane przez Bibliotekę Główną UMP

Nazwa bazy Logotyp Określenie typu bazy Dostęp
Sprawdź szczegóły Bibliografia Publikacji Pracowników UMP (lata: od 1991)

Baza tworzona przez Bibliotekę Główną UMP. Zawiera rekordy od 1991 i jest uaktualniana na bieżąco. Powstaje w systemie EXPERTUS, opracowanym przez firmę SPLENDOR.
W założeniu obejmuje informacje o wszystkich publikacjach autorów będących pracownikami zakładów i klinik Uczelni oraz o rozprawach doktorskich obronionych na AM/UM (także autorów spoza Akademii, których pracownicy Uczelni byli promotorami). Baza indeksowana jest na podstawie Polskiego Tezaurusa Medycznego oraz Medical Subject Headings.
Przeszukiwanie może być prowadzone według różnych kluczy: według wydziałów Uczelni, jednostek organizacyjnych, autorów, tytułów publikacji, według źródeł publikacji, słów kluczowych angielskich i polskich, według dowolnych słów oraz według rodzajów publikacji.
Opisy prac opublikowanych w czasopismach ujętych w Journal Citation Reports (posiadających \”impact factor\”) zawierają wartość tego wskaźnika. Od roku 2000 uwzględniona jest punktacja KBN, a od roku 2004 punktacja ministerstwa właściwego ds. nauki.

Sprawdź szczegóły Bibliografia Publikacji Pracowników AM w Poznaniu (lata: do 1990)

Baza tworzona przez Bibliotekę Główną UMP. Zawiera opisy bibliograficzne publikacji pracowników Akademii Medycznej z zakresu lat 1950-1990, a także dorobek naukowy i promotorski Wydziału Farmaceutycznego i Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego za lata 1945-1950.
Powstaje w systemie EXPERTUS i stanowi wersję elektroniczną drukowanych roczników bibliografii.
Rekord bibliograficzny zawiera tytuł publikacji w języku oryginalnym i w większości przypadków jego wersję w języku angielskim, informacje o autorach, opis źródła dokumentu oraz szczegółowe dane bibliograficzne.
Przeszukiwanie może być prowadzone według różnych kluczy wyszukiwawczych: według wydziałów Uczelni, autorów, tytułów, według źródeł publikacji, rodzajów publikacji oraz dowolnych słów kluczowych w obrębie całego rekordu. Opisy prac opublikowanych w czasopismach posiadających \”impact factor\” zawierają wartość tego wskaźnika.

Sprawdź szczegóły Prace magisterskie Wydziału Nauk o Zdrowiu UMP (lata: 1977-2015)

Baza utworzona została przez Bibliotekę Główną UMP we współpracy z Biblioteką Wydziału Nauk o Zdrowiu UMP. Zawiera opisy bibliograficzne prac magisterskich, które powstały na Wydziale Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu w latach 1977-2015.
Baza zawiera informacje o tytułach i autorach prac, miejscu i roku ukończenia, promotorach i zakładach naukowych, w których prace zostały przygotowane.

Sprawdź szczegóły Prace magisterskie Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej UMP (lata: 1985-2016)

Baza stworzona przez Bibliotekę Główną UMP we współpracy z Biblioteką Wydziału Farmaceutycznego UMP. Zawiera opisy bibliograficzne prac magisterskich, które powstały na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Analityki Medycznej w latach 1985-2016.
Baza informuje o autorach i tytułach prac, miejscu i roku ich ukończenia, promotorach i opiekunach oraz zakładach naukowych, w których prace zostały wykonane. Opisy prac zawierają hasła przedmiotowe MeSH w wersji polskiej.

Sprawdź szczegóły Rozprawy doktorskie i habilitacyjne UMP (lata: od 1991)

Baza obejmuje kompletne informacje bibliograficzne wraz z klasyfikacją przedmiotową wg MeSH o dysertacjach wykonanych w Uczelni od roku 1991. Poszukiwań w bazie można dokonywać wg słowa lub indeksu, w polach: autor, tytuł, promotor, zakład, rok, hasło polskie, hasło angielskie.